Sekretne życie drzew – Peter Wohlleben

Powiedzenie „trzęsie się jak osika” nabrało teraz innego znaczenia. Bo jak pisze autor, zestawiliśmy osikę (topolę drżącą) ze strachem, ale trzepotanie listków tego drzewa nie mam ze strachem nic wspólnego. To drzewo jest po prostu mądre, ponieważ do fotosyntezy wykorzystuje obie strony listków, a nie jak pozostałe gatunki, tylko wierzchnią.

Tą i wiele innych ciekawostek znajdziemy w książce Petera Wohlleben „Sekretne życie drzew”. Peter Wohlleben to leśnik praktyk, ale również popularyzator nauki. Wiedzę dostajemy z pierwszej ręki.

Najbardziej dał mi do myślenia rozdział „Dzieci ulicy” o miejskiej zieleni i błędach jakie popełniają ludzie zajmujący się nią. A przecież z założenia powinni być to eksperci w tej dziedzinie.

„Sekretne życie drzew” zasługuje na miano lektury szkolnej, zawiera podstawową wiedzę przekazaną łatwym językiem w bardzo ciekawy sposób. Do myślenia daje również rozdział „Spuszczony ze smyczy”.
Pamiętajmy, że las przez wiele milionów lat nauczył się jak radzić sobie w życiu i to my, ludzie, weszliśmy na jego teren. Las naprawdę nie potrzebuje naszej pomocy, a my nie musimy zachowywać się jakbyśmy pozjadali wszystkie rozumy.

Po lekturze takiej jak ta pozostaje zatrzymać się na chwilę i zastanowić dokąd tak biegniemy. To co? Spacer po lesie?

Dziękuję Czytajpl.pl, że jesteście i że dzięki Wam mogłam przeczytać „Sekretne życie drzew”. Listopad się kończy, ale jest jeszcze chwila. Książki znajdują się tutaj, a aplikację Woblink można pobrać ze sklepu z aplikacjami. Całkowicie za darmo.

Widzimy się za rok!

Tymczasem idę czytać!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s