LÁSKA NEBESKÁ – MARIUSZ SZCZYGIEŁ

Lata temu czytałam „Zróbmy sobie raj”. Od tamtej pory Mariusz Szczygieł to mój ulubiony reporter, a Czechy to kraj fascynujący jak żaden inny!

Czymże byłoby życie bez sarkazmu, absurdu w czystej postaci i bez humoru? Niczym. Po prostu. Czesi są…jak to się mówi… bezbłędni.

„Láska nebeská” to zbiór felietonów autorstwa Mariusza Szczygła, które traktują o najróżniejszych sprawach. Znajdziemy felietony o życiu celebrytów, znakomitej jednomyślności Czechów po śmierci Havla, ale również o literaturze i stosunku do pochówku bliskich osób. Ta rozpiętość spraw pozwala poznać wielu Czechów. Mnie podobał się felieton „O urnie w kredensie”. Może dlatego, że mam podobny stosunek do spraw ostatecznych. Ujmujący był również fragment o relacjonowaniu pogrzebu Havla przez 30 dziennikarzy z całego świata. Czeski kolega Szczygła w bardzo czeski sposób sprawił, że przejmujący chłód praskiej katedry był niczym w stosunku do wagi wydarzenia. Warto przeczytać „O samozaspokojeniu”.

Ale najlepsze Mariusz Szczygieł zostawił najlepsze. „Część 5. Fałszywa polędwica” to Czechy w pigułce. Czytając pierwszą część nie miałam zielonego pojęcia czym autor zastrzeli mnie pod koniec lektury. Ale żeby aż tak?

Kocham Czechy!

Nasi południowi sąsiedzi kojarzą mi się przede wszystkich z humorem, więc szczerze polecam serię o arystokratce autorstwa Evžen Boček.

„Ostatnia arystokratka”, „Arystokratka w ukropie” i najnowsza „Arystokratka na koniu” to potężna dawka dobrej zabawy, a książki polecam komu tylko mogę. Evžen Boček napisał też „Dziennik kasztelana” o którym pisałam tutaj.

Bawcie się dobrze, ja tymczasem idę czytać.

Jedna myśl w temacie “LÁSKA NEBESKÁ – MARIUSZ SZCZYGIEŁ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s