CIEMNO, PRAWIE NOC – JOANNA BATOR

Ta książka czekała na swoją kolej ponad dwa miesiące, ale wreszcie się doczekała. Na kindlowym stosiku mam jeszcze kilka pozycji, ale jak to u mnie bywa wybór padł na literaturę polską. Niezmiennie królują u mnie polscy autorzy i autorki.

„Ciemno, prawie noc” to opowieść trudna do sklasyfikowania, ale spróbuję. Alicja Tabor, dziennikarka ogólnopolskiej gazety przyjeżdża do rodzinnego Wałbrzycha, aby napisać reportaż o zaginionych dzieciach – Andżelice, Patryku i Kalince. Alicja ma plan – napisać i wyjechać. Nic już jej nie trzyma w Wałbrzychu, a rodzinny dom od lat stoi pusty, doglądany przez Pana Alberta, sąsiada zza płotu i przyjaciela rodziny. Alicja nazywa siebie niedobitkiem. Tylko ona została z rodziny… Dziewczyna w ogóle nie spodziewa się, że sprawa zaginięć okaże się skomplikowana i to w najbardziej niewiarygodny sposób. Do tego dochodzą zamieszki w centrum i samozwańczy prorok, który dzieli wałbrzyskie społeczeństwo i eskaluje konflikty. A wszystko to w cieniu Zamku Książ i tajemnicy pereł Księżnej Daisy, ostatniej Pani na zamku.

Oprócz zagadkowych zniknięć Joanna Bator porusza bardzo ważną kwestię związaną z przemocą domową w patologicznych rodzinach, ale też w tych „jak z obrazka”. Jak wiele Alicja dowie się o swoim dzieciństwie musicie odkryć sami, bo cokolwiek zdradzę nakieruje Was na dobry trop podczas czytania. Ja nie domyśliłam się niczego i Wam życzę tego samego.

„Ciemno, prawie noc” to powieść całkiem odmienna od „Purezento”, które czytałam niedawno i o którym pisałam tutaj. Spokój „Purezento” i wartka akcja „Ciemno,…” to przeciwieństwa sprawiające, że każda książka przyjemnie zaskakuje i daje nam inne, nowe doznania. Majstersztyk.

Za „Ciemno, prawie noc” Joanna Bator otrzymała Literacką Nagrodę Nike w 2013 roku, a powieść „Purezento” jest nominowana do Książki Roku 2017 w kategorii „Literatura piękna” na portalu lubimyczytac.pl.

2 myśli w temacie “CIEMNO, PRAWIE NOC – JOANNA BATOR

  1. panidoktorova pisze:

    Ojej! Dzięki za tę recenzję! Chciałam już dawno przeczytać tę książkę, ale hasła które podałaś czyli Zamek Książ, księżna Daisy, Wałbrzych to jak klucze do zaczarowanej krainy mojego dzieciństwa! Dzięki Tobie jest ona następna w kolejce :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s