ŻYCIE PASTERZA. OPOWIEŚĆ Z KRAINY JEZIOR – JAMES REBANKS

W kwietniu wzięłam udział w Wielkiej Wymianie Książek organizowanej przez dwie niesamowite dziewczyny. Więcej o wymianie przeczytacie TUTAJ, a moje podsumowanie znajdziecie TUTAJ.

Do wymiany podeszłam z nadzieją na zdobycie chociaż jednej nowej książki, ale to co się stało przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Jedną z książek, którą zdobyłam było „Życie pasterza”, o której więcej poniżej.

„Życie pasterza” to opowieść James’a o tym czym dla niego jest pasterstwo. Kraina Jezior, gdzie mieszka, znajduje się w północno-zachodniej Anglii i od wielu lat jest miejscem wypasu owiec, czego nie wiedzą liczni turyści odwiedzający to miejsce.

Snując swoją opowieść James przeniósł mnie do krainy spokoju i życia w zgodzie z naturą. I choć praca na farmie dostarcza wielu stresów i zmęczenia, to nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że żyją tam ludzie naprawdę szczęśliwi.

Życie na farmie odbywa się w zgodzie z naturą, która nadaje wszystkiemu rytm, a potrzeby zwierząt zawsze stawiane są na pierwszym miejscu. Największe wrażenie zrobiła na mnie wiosna, czas wykotu. To wtedy pojawiają się jagnięta, a gdy pola powoli się zielenią gospodarz ma czas na inne zajęcia niż dokarmianie stada sianem. Praca w gospodarstwie dotyczy wszystkich domowników, a czasem potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

Dopóki zajmujemy się pracą, mężczyźni i kobiety, którzy kiedyś nam w niej towarzyszyli, wciąż żyją, są częścią tego, co robimy, częścią naszych opowieści i wspomnień, częścią tego, w jaki sposób i dlaczego wykonujemy swoje zadania.

Nie tylko o wykocie dowiemy się z książki. Tak naprawdę możemy przeżyć cały rok pracy na farmie. James opowiada o jesiennych aukcjach, które są również wydarzeniem towarzyskim, obserwacji stada i jego ulepszaniu poprzez odpowiedni dobór kupowanej trzody, codziennych obchodach na polach i innych pracach, które sprawiają, że podczas zimy, kiedy dnie są krótkie praca staje się bardziej znośna.

Urlop wypoczynkowy był według dziadka nowoczesną fanaberią, a pomysł, żeby wspinać się na wzgórze tylko po to, żeby się na nie wspiąć, uznawał za lżejszą odmianę obłędu.

Bardzo podobał mi się fragment o miłości do ziemi, która została porównana do uczucia, które żywi się do żony po wielu latach małżeństwa. Czytając te słowa wiedziałam, że to prawda.

Nasz związek z ziemią trwa niezależnie od pogody.

Rozległy teren Krainy Jezior i farmy porozrzucane po całym jej terenie sprawiają, że życie towarzyskie nie tętni tu co wieczór. Owszem, ludzie się spotykają, ale raczej każdy skupia się na pracy, zwierzęta są najważniejsze.

W końcu dobijamy targu i podajemy sobie ręce. Do tej pory nie wiem kto postawił na swoim, ale być może tak właśnie wyglądają interesy między ludźmi, którzy darzą się szacunkiem.

Mieszkańcy Krainy Jezior to zamknięta społeczność, ludzie bacznie się obserwują i darzą się szacunkiem za ciężka pracę, doceniają się, poświęcają uwagę.

Naszej społeczności nie cechuje tradycyjna angielska klasowość. Od wieków hołdujemy typowej dla ludów Północy zasadzie całkowitej równości między ludźmi.

Opis na okładce wprowadził mnie w błąd. Spodziewałam się opowieści człowieka najpierw rzucającego korporację, a potem rzucającego się na głęboką wodę. Nic z tych rzeczy. Owszem, James przez chwilę myślał, że chce w życiu robić coś innego, ale wrócił na farmę i tak jak dziadek i ojciec pracuje i mieszka w Krainie Jezior.

Ach, co to był za miły czas spędzony z „Życiem pasterza”. Niezwykły. Spokój, który na mnie spływał był wart każdej minuty poświęconej książce.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Życie pasterza” James’a Rebanks’a.

Jedna myśl w temacie “ŻYCIE PASTERZA. OPOWIEŚĆ Z KRAINY JEZIOR – JAMES REBANKS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s